Saturday, 17 March 2018
شنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

در ایران باستان در پایان هر ماه جشن و پای‌کوبی با نام سور مرسوم بوده‌است.

به گزارش " مینوخبر " ، در ایران باستان در پایان هر ماه جشن و پای‌کوبی با نام سور مرسوم بوده‌است و از سوی دیگر چهارشنبه نزد اعراب «یوم الارباع» خوانده می‌شد و از روزهای شوم و نحس به‌شمار می‌رفت و بر این باور بودند که روزهای نحس و شوم را باید با عیش و شادمانی گذراند تا شیاطین و اجنه فرصت رخنه در وجود آدمیان را نیابند.

بعصی ها هم معتقدند جشن‌ها و آیین‌های ایرانی به همه ایرانیان تعلق داشته‌اند و دارند. بسیاری از آن‌ها به دوران پیش از مهاجرت آریاییان به این سرزمین بازمی‌گردند و خیلی از آن‌ها هرگز زرتشتی نبوده‌اند، مثل چهارشنبه سوری.

آیین آتش‌افروزی پیش از نوروز به گونه‌های دیگر در نزد مردمان دیگر کشورها نیز پدیدار می‌شود، آریاییان قفقاز هنوز در این شب هفت توده آتش می‌افروزند و از روی آن می‌جهند بنا به آیینی کهن در سوئد، شبی را که «والبوری» خوانده می‌شود به عنوان آغاز بهار می‌شمارند و در آن آتشی بزرگ افروخته و پیرامون آن به جشن و شادی می‌پردازند. همچنین نمونه دوردستی از آتش‌افروزی نوروزی را در نزد مردم روستاهای جنوب کشور رومانی گزارش کرده‌اند.

مراسم قاشق زنی شب چهارشنبه آخر سال

در این رسم دختران و پسران جوان، چادری بر سر و روی خود می‌کشند تا شناخته نشوند و به در خانهٔ دوستان و همسایگان خود می‌روند. صاحبخانه از صدای قاشق‌هایی که به کاسه‌ها می‌خورد به در خانه آمده و به کاسه‌های آنان آجیل چهارشنبه‌سوری، شیرینی، شکلات، نقل و پول می‌ریزد. آیین قاشق‌زنی احتمالاً نشات گرفته از این عقیده است که ارواح نیک درگذشتگان در رستاخیز آخر سال به میان زندگان بازگشته و به شکل افرادی که رویشان پوشیده است به خانه بازماندگان سر می‌زنند و زندگان برای یادبود و برکت به آنان هدیه‌ای می‌دهند

فال‌گوشی و گره‌گشایی

یکی از رسم‌های چهارشنبه‌سوری است که در آن دختران جوان نیت می‌کردند، پشت دیواری می‌ایستادند و به سخن رهگذران گوش کرده و سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیت خود را می‌گرفتند.

آجیل مشکل‌گشا

در گذشته پس از پایان آتش‌افروزی، اهل خانه و خویشاوندان گرد هم می‌آمدند و آخرین دانه‌های نباتی مانند: تخمه هندوانه، تخمه کدو، پسته، فندق، بادام، نخود، تخمه خربزه، گندم و شاهدانه را که از ذخیره زمستان باقی‌مانده بود، روی آتش مقدس بو داده و با نمک تبرک می‌کردند و می‌خوردند. آنان بر این باور بودند که هر کس از این معجون بخورد، نسبت به افراد دیگر مهربان‌تر می‌گردد و کینه و رشک از وی دور می‌گردد. امروزه اصطلاح نمک‌گیر شدن و نان و نمک کسی را خوردن و در حق وی خیانت نورزیدن، از همین باور سرچشمه گرفته‌است.

چهارشنبه آخر در گذشته ی گلستان

یک شهروند گلستانی می گوید:"شب چهارشنبه آخر سال در گلستان مراسمی خاص داشت. مردم در این شب از زمان تاریک شدن هوا آتش کوچکی روشن می کردند و از روی آن می پریدند. هر خانواده کوزه ای تهیه می کرد و در جلوی حیاط منزل می شکست. با این آرزو که تا چهارشنبه سوری سال بعد همه اعضای خانواده همیشه خوش باشند. بعضی ها هم یک آیینه و شانه جدید می خریدند تا سال جدید برایشان پرمنفعت باشد." دیلمی قاشق زنی را از دیگر رسوم شب چهارشنبه آخر سال می داند و اضافه می کند: "هر شخص با نیت بر آورده شدن حاجتش با یک کاسه مسی و یک قاش در حالی که صورتش را پوشانده بود جلوی در همسایه ها و یا فامیل می رفت و با قاشق به روی کاسه می کوبید. مردم در این شب منتظر می شدند و می دانستند که حتما کسانی به جلوی در آنها خواهند آمد. بنابراین شکلات و آجیل آماده می کردند تا به این اشخاص بدهند و سر آخر هم در حقش دعا می کردند که تا سال بعد خدا حاجت شما را برآورده کند. قاشق زن هدیه ها را جمع می کرد با این نیت که تا سال بعد مشکل و جاجتش برآورده شود. این اتفاق که جزو باور مردم شده بود می افتاد و شخص به آرزویش می رسید." اما امروزه از این سنت فقط آتش بازی آن بجا مانده است.آتش بازی برخی ها باعث می شود تا عده ای دچار سوختگی و نقص عضو شوند. چقدر زیباست مراسم  و سنت های شب چهارشنبه آخر سال که اگر همون ها اجرا شود بسیاری از کینه ها قبل از رسیدن سال نو از بین خواهد رفت اما انچه باز مانده است فقط آتش است و بس .

رهبر معظم : مراسم چهارشنبه سوری، هیچ مبناى شرعى ندارد

با تمام صحبت هایی که برای چهارشنبه آخر سال شد از رهبر معظم انقلاب هم سوال  شده است. نظر جنابعالى درباره چهارشنبه سورى چیست؟عایشان در پاسخ به این سوال فرمودند: علاوه بر آنکه (مراسم چهارشنبه سوری)هیچ مبناى شرعى ندارد، مستلزم ضرر و فساد زیادى است که مناسب است از آنها اجتناب شود. برخی ار مراجع تقلید  معتقدند  مراسم چهارشنبه آخر سال، علاوه بر اینکه مبنای شرعی ندارد، نوعی آتش پرستی است و خواندن اشعاری مانند " زردی من از تو و سرخی تو از من" مصداق حاجت خواستن از آتش است.

آیت ا...مکارم شیرازی :خرید و فروش، حمل و نقل مواد محترقه حرام است

آیت ا...مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه چهارشنبه سوری یک مراسم خرافی بر گرفته از آیین غلط گذشتگان است و در فرهنگ اسلامی هیچ جایگاهی ندارد، افزودند : پیامبر گرامی اسلام در بدو آغاز رسالت خود با برخی از سنت‌های اعراب جاهلی مخالفت کردند و ما نیز باید با سنت غلط چهارشنبه سوری مقابله کرده و آن را حذف کنیم.

دین مبین اسلام دارای سنت‌ها و آیین‌های بسیار خوبی است که این آیین‌ها باید جایگزین آیین غلط چهارشنبه سوری شود. در ایام نوروز که از اعیاد باستانی است، باید سنت‌هایی همچون دید و بازدید، صله رحم، کمک به دیگران و غیره ترویج شود و ما نباید تسلیم سنت‌های خرافی گذشتگان شویم. خرید و فروش، حمل و نقل مواد محترقه که به منجر به ایجاد حادثه و مصدوم شدن دیگران می‌شود جایز نبوده و منفعت حاصل از آن نیز حرام است.

حضرت آیت‌ا... فاضل لنکرانی: در فرض مزبور که دارای خطرات جانی و مالی است و موجب اذیت و آزار دیگران است و مخالف مقررات و قانون و نظم جامعه است جایز نیست.حضرت آیت‌ا... شیخ محمدتقی بهجت: این کارها مشروعیت ندارد.

38 مصدوم در چهارشنبه آخر سال

دکتر علی‌رضا کمال‌غریبی آمار مصدومان چهارشنبه آخر سال  گذشته را در استان به 38 نفر اعلام می کند  که بسیاری سرپایی درمان شده اند. این جای بسیار خرسندی یست زیرا که آمار ها نشان می دهد که بسیاری از مردم استان گلستان فرهنگ چهار شنبه آخر سال را به خوبی درک کرده اند.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گلستان می گوید: از این تعداد مجروح 13 نفر در گنبدکاووس، 19 نفر در گرگان، 2 نفر در علی آبادکتول، یک نفر خان ببین، یک نفر در کردکوی، یک نفر در بندرترکمن و یک نفر در بندرگز بوده است.

با توجه به تمام مسائل گفته شده باید در نظر داشت که،  کسی مخالف شادی مردم نیست. نباید اجازه داد تا دشمنان مراسم چهارشنبه آخر سال را بد تفسیر کنند ."چهارشنبه سوری" ایرانیان در سال های اخیر با ورود ترقه ها و مواد آتش زای خطر آفرین ، به چهارشنبه سوزی تبدیل شده و از آن حالت زیبای کهن خود افتاده شکی نیست و این انحرافی است که باید اصلاح شود.

اميد، که چهار شنبه آخر سال شادي بخش باشد نه حادثه آفرين

بايد تا حد امکان با تغيير نگرش و پرهيز از سياسي کردن اين مراسم قلم را به دست منافقان و عناصر ضدانقلاب ندهيم تا با فضاي آلوده سياسي سعي در مخدوش کردن چهره نظام مقدس جمهوري اسلامي ننمايند و بهتر است تا ما با بستر سازي و فرهنگ سازي مناسب شرايط را در دست بگيريم و مردم را در انجام درست مراسم جشن ياري و راهنمايي کنيم و تنها با تهديدات موجود از قبيل سوءاستفاده عناصر ضدانقلاب از اين مراسم، قاچاق موادمحترقه و درگيري‌ها و مزاحمت‌هاي موجود مبارزه کنيم و آن را وجهه همت خويش قرار دهيم. اگر مي خواهيم چهار شنبه آخر سال بهتر انجام شود مي توانيم از چند راهکار زير استفاده نماييم.

برپا كردن كنسرت هاي شادي با محوريت فرهنگي، اجتماعي چهارشنبه آخر سال، تدارك و انجام مسابقات ورزشي و برنامه هاي تفريحي، اجتماعي در ورزشگاهها و ميادين ورزشي در اين روز، اختصاص مكان مناسب و وسيع جهت انجام مراسم چهارشنبه آخر سال، در اختيار قرار دادن مواد بي خطر بجاي مواد آتش زا و پر خطر توسط مسئولان، احياء مراسم شاد و مفرح و جشن هايي كه در قديم انجام مي شده و تبعات كمتري دارد، برنامه ريزي خانواده ها و كنترل بيشتر فرزندان در اين روز، توصيه آموزش و پرورش به دانش آموزان در جهت انجام مراسم چهارشنبه سوري و جلسه با اولياء دانش آموزان و دادن هشدارها و توصيه و تاكيد رسانه ها جمعي خصوصا صدا و سيما و روزنامه ها و جرايد در اين خصوص مي تواند مفيد باشد.اميدواريم که چهار شنبه آخر سال شادي بخش باشد نه حادثه آفرين. انشاا...

منبع: کاوش ـ‌ رقیه بشارت نیا

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید