Sunday, 18 March 2018
یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

نامه امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر نخعی به عنوان فرماندار مصر که مورد ارزیابی نخبگان ادیان مختلف قرار گرفته، به عنوان رمز عدالت و مصداق یک حاکم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بی سابقه در طول عمر بشر شناخته شده است.

به گزارش " مینوخبر " ، در این نامه ویژگی‌های حکومت اسلامی، حاکم اسلامی، حقوق شهروندان، ارتباط دولت با شهروند و… در آن به روشنی بیان شده است و ازینرو می توان از آن به یک منشور و برنامه جامع الاطراف مملکتی یاد کرد که اگر به درستی اجرا شود، می‌تواند یک جامعه به سعادت دنیوی و اخروی سوق دهد.

حضرت درقسمتی از عهدنامه خود به مالک اشتر بر سه ویژگی راهبردی _که می بایست کارگزار نظام اسلامی بدان اعتقاد و التزام داشته باشد _ تاکید می کنند،

برپیروی از دستورات خدا و مقدم داشتن اطاعت و رضایت خدا بر هر کاری ،حضرت می فرمایند:

1-  وَ أَنْ يَنْصُرَ اللَّهَ سُبْحَانَهُ بِقَلْبِهِ وَ يَدِهِ وَ لِسَانِهِ فَإِنَّهُ جَلَّ اسْمُهُ قَدْ تَكَفَّلَ بِنَصْرِ مَنْ نَصَرَهُ وَ إِعْزَازِ مَنْ أَعَزَّهُ"

به او فرمان می دهد که خدا را با دل و دست و زبان یاری کند زیرا خداوند پیروزی کسی را تضمین کند که او را یاری دهد و بزرگ دارد آن کسی را که او را بزرگ شمارد.

حضرت درفرازی دیگر از عهدنامه به مالک اشتر می فرمایند:

2- إِنَّ سُخْطَ اَلْعَامَّةِ یُجْحِفُ بِرِضَى اَلْخَاصَّةِ وَ إِنَّ سُخْطَ اَلْخَاصَّةِ یُغْتَفَرُ مَعَ رِضَى اَلْعَامَّةِ

همانا خشم عمومی مردم ،خشنودی خواص و نزدیکان را از بین می برد اما خشم  خواص را خشنودی دیگران بی اثر می کند.

حضرت می فرمایند خواص جامعه همواره بار سنگینی بر حکومت تحمیل می کنند و در روزگار سختی یاریشان کمتر می باشد و در اجرای عدالت از همه ناراضی تر هستند.

اما عموم مردم ستون های استوار دین واجتماعات پرشور مسلمین و نیروهای ذخیره دفاعی می باشند.

حضرت می فرمایند با دانشمندان و حکیمان و نخبگان جامعه به بحث و گفتگو بپردازد که نتیجه آن آبادانی و اصلاح شهرها و برطرف شدن مشکلات و نواقص جامعه می باشد.

حضرت در ادامه می فرمایند:

3-  فَإِنْ أَحَدٌ مِنْهُمْ بَسَطَ یَدَهُ إِلَى خِیَانَةٍ اِجْتَمَعَتْ بِهَا عَلَیْهِ عِنْدَكَ أَخْبَارُ عُیُونِكَ اِكْتَفَیْتَ بِذَلِكَ شَاهِداً فَبَسَطْتَ عَلَیْهِ اَلْعُقُوبَةَ فِی بَدَنِهِ وَ أَخَذْتَهُ بِمَا أَصَابَ مِنْ عَمَلِهِ ثُمَّ نَصَبْتَهُ بِمَقَامِ اَلْمَذَلَّةِ وَ وَسَمْتَهُ بِالْخِیَانَةِ وَ قَلَّدْتَهُ عَارَ اَلتُّهَمَةِ

رفتار کارگزارانت را بررسی کن و این مراقبت و دقت سبب امانت داری و مهربانی با مردم خواهد شد.

حضرت به مالک می فرمایند: همیشه  باید مواظب نزدیکان خود باشی تا این نزدیکی و ارتباط  زمینه ی سوءاستفاده آنان را فراهم نکند. و اگر یکی از آنان دست به خیانت زد با او برخورد قاطعی نموده  و هر چه از بیت المال در اختیار دارد از او پس بگیر  و او را خوار و ذلیل کن و طوق بدنامی بر گردنش بیفکن تا درس عبرتی برای دیگران باشد.

در روزهای اخیر،  مردم و کشورما در آستانه انتخاب و تحولی بزرگ در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری می باشند.

از میان افراد احراز صلاحیت شده می توان آیت الله رئیسی تولیت محترم آستان قدس رضوی را نام برد که به  تعبیر رهبر معظم انقلاب با برخورداری ازفاکتورهای از قبیل  صلاح و  امانت و کارآزموده در مدیریت های کلان کشور امروز  با حضور خود شور و نشاطی خاص در بین جامعه و مردمی  خسته از رکود و بیکاری  وهزاران مشکل و آسیب های فرهنگی و اجتماعی که ناشی از فقر و بیکاری زندگی و گریبان آنان را گرفته است ایجاد نمود.

با  انتصاب آیت الله  رئیسی از سوی رهبر معظم انقلاب به تولیت آستان قدس رضوی، ویژگی های ارزنده شخصیتی و مدیریتی این چهره ارزشی، بیش از پیش در معرض افکار عمومی واقع شد.

آیت الله رئیسی که در دوران طولانی مدت حضور در قوه قضائیه و تجربه سمت های کلان مدیریتی این قوه، بیشتر تحت تاثیر جایگاه حقوقی و قضائی خود واقع شده و کمتر دیده می شد، در مدت کوتاهی از تولیت آستان قدس رضوی، عملا عیار یک مدیر ارشد و تراز انقلابی را به منصه ظهور رساند.

آیت الله رئیسی اهم اهداف و برنامه های خود از حضور در انتخابات ریاست جمهوری را خدمت به محرومین و مستضعفین جامعه ، برطرف کردن مشکلات معیشتی وتسهیل درامر ازدواج جوانان و تامین مسکن و شغل برای آنان،  خارج کردن اقتصاد کشور از رکود ومبارزه با تبیعض و فساد بیان کردند.

آیت الله رئیسی که در کشف و پیگیری بسیاری از مفاسد اقتصادی نشان داد که به هیچ عنوان ترسی از عناوین و جایگاه های طرف مقابل ندارد در پرونده های زیادی چون  شهرام جزایری، کرباسچی وفساد3000میلیاردی نقشی پررنگ و قابل توجه داشته است که نتیجه آن کوتاه شدن دست بسیاری از مفاسد اقتصادی از بیت المال و همچنین فحاشی و اتهام پراکنی علیه وی توسط ذی نفعان فساد اقتصادی است.

امروز جامعه ما نیازمند شخصی چون آیت الله رئیسی می باشند که در صحبت های خود در مسجد حور تهران  بیان کردند که همه ی ما باید در سیره فردی و اجتماعی دنباله روی حضرت علی علیه السلام باشیم و در مسیر او حرکت کنیم.امامی که مقابل معارضین می ایستاد و با بینوایان در نهایت مهربانی سخن می گفت.

به قلم: حسن خواجه عضو مجمع عالی کانون های فرهنگی تبلیغی کشور

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید