Sunday, 18 March 2018
یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

عاشورا تا اربعین ، نقطه اوج عشق حسینی است.عاشورا، زمانه خون و ایثار است و اربعین، بهانه تبلیغ و پیمان.

به گزارش " مینوخبر " ، در عاشورا، حسین (علیه‏ السلام) با تاریخْ سخن گفت و در اربعین، تاریخ پای درس حسین (علیه‏ السلام) نشست. عاشورا روز کشت « خون خدا » در کویر جامعه ظلم ‏زده است و اربعین، آغاز برداشت نخستین ثمره آن.

آری، اربعینْ فرصتی برای اعلام همبستگی با عاشوراست. در اربعین با حسین هم پیمان می شوی که راهش را ادامه دهی، حسین تجسم امر به معروف و نهی از منکر است. نماز یعنی حسین و حسین با نمازش شناخته می شود. برای شرکت در پیاده روی اربعین مقدمات می خواهد اولین گام صیقل دادن دل است. سپس نیت خالص که در مسیر اربعین حسین،  با جسمت حرکت کنی اما روحت را پاک گردانی جسم تو روحت را صیقل می دهد.

میسر اربعین خودشناسی

 اربعین به بصیرت چشمانت می افزاید. دنیای اربعین دنیای مادی نیست میسر اربعین خودشناسی ست. در اربعین است که متوجه می شوی چقدر از دوروبرت بی خبر بودی ، در مسیر راه کربلا می بینی که با دست خالی هم می شود به حسین ارادت داشت. از کودک خردسال تا مردمیانسال در ارادت حسین(ع) سر خم کرده اند. اربعین دلها را به هم نزدیک می کند و وحدت مسلمان به ظهور می رسد. در مسیر اربعین ناتوانی، بیماری، خستگی معنا ندارد، زیرا که روحت در اوج گرفتن به سوی کربلای حسین است.

بهترین درس کربلا، فریاد عدالت خواهی

دین اسلام برای مناسب های مختلف با هدفف هبستگی و اتحاد بین مسلمان  برنامه هایی را تعیین کرده است همانند نماز جمعه، نماز عید فطر، قربان، مناسک حج و... خداوند  در قرآن  همه مسلمان را به اتحاد و یکپارچگی رهنمون ساخته است. اربعین هم نقش زیادی در اتحاد و اجتماع مسلمان دارد و  یکی از پیامدهای این سنت دیرینه ، نمود جهانی و به نوعی تبلیغ  دین اسلام است. همچنین به نوعی شرکت در این مراسم باعث می شود تا زائر حسین(ع) به یک خودشناسی و تفکر فلسفی برسد. گام هایش به سوی کربلا راهی می شود و قلبش همگام به خدا نزدیک تر،  زیرا راهی که گام برمی دارد راه مردان بزرگی بوده که اسلام را زنده نگه داشته اند. بهترین درس کربلا و پیام آن برای زائران این است. در مقابل ظلم، سکوت را جایز ندانسته و فریاد عدالت خواهی سرداده اند. بسیاری از افراد غیر مسلمان هم پی به اسرار و راز این مراسم برده اند همان می شود که از جای جای جهان خود را در این روز به کربلا می رسانند.

اربعین؛ قرارگرفتن در شعاع خون کربلا

خداوند در مورد شهدا می‌فرماید: "وَ الَّذینَ قُتِلُوا فی‏ سَبیلِ اللَّهِ فَلَنْ یُضِلَّ أَعْمالَهُمْ "خداوند کسانی را که در راه خدا به شهادت می‌رسند عملشان را تباه نخواهد نکرد . قطعاً این اثر در مورد اباعبدا..(ع) در اوج است. ما هم می‌توانیم خودمان را در شعاع اثر خون اباعبدا... قرار ‌دهیم و از این اثرِ ویژه برخوردار ‌شویم.

در زیارت یک نوع کشش و نیاز الزام آوری انسان را وا می‌دارد که فشارها و فریادهای درونی را از راهی خارج کند. زائر آن مرقد شریف در پرتو دعا و گفتگو با پاکان و استمداد از ارواح پاک مقربان درگاه الهی، نیرو گرفته و نابسامانی‌ها را با توسل بدان‌ها بر خود هموار می‌سازند.

امام صادق (ع) فرموند: «همانا نزد شما قبری است که هیچ فرد پریشانی نزد آن نمی‌آید مگر آنکه خداوند از او دفع پریشانی نماید و حاجتش را برآورد» همچنین در جای دیگر فرمودند:«حسین در نزد پروردگارش ... به زائرانش نظر می‌کند. او نگاه می‌کند که چه کسی برای آن حضرت گریه می‌کند، پس برای او طلب آمرزش کرده و پدرانش را می‌خواند تا برای آن زائر دعا کرده و طلب آمرزش و مغفرت نمایند. سپس امام حسین (ع)می‌فرمایند: اگر زائر من می‌دانست که خدا چه چیزی برای او عطا می‌فرماید شادی او بیشتر از جزع و بی‌تابی وی می‌گردید» .این آثار و هزاران آثار دیگر در مسیر حرکت  کاروان کربلا  قرار دارد که زبان از گفتن آن قاصر است.

اصلی‌ترین درس عاشورا «امامت» است نه عبادت

حجت الاسلام علیرضا پناهیان می گوید: اگر میلیون‌ها دلار برای کارهای مختلف فرهنگی خرج کنیم، یک‌درصد زیارت اربعین، فایده و اثر ندارد! هرکسی می‌خواهد حرم امام حسین(ع) را با معرفت بیشتر زیارت کند، باید به این راز و حقیقت و گوهر مرکزی توجه کند! پیاده‌روی اربعین  رازِ این‌همه التهاب در عزاداری و این‌همه ثواب برای زیارت حسین(ع) این است که به «امامِ» ما بی‌احترامی و ظلم شده. اصلی‌ترین درس عاشورا «امامت» است نه عبادت! عبادتی که در نتیجۀ امامت و ولایتمداری نباشد، عبادت دروغین خواهد بود، اربعین دارد امامت را جا می‌اندازد! وقتی امامت جا افتاد، اخلاق و عبادت هم درست می‌شود؛ وقتی امامت جا افتاد، جامعۀ بشری نجات پیدا می‌کند! اربعین  پادگان تربیت سربازانِ امامت است. با سفر اربعین، پیوند خودتان را با «امامت» تقویت کنید. ظلم‌ستیزی و دفاع از مظلوم، دو تا از فوائد مهم عزاداری و زیارت حسین(ع) است.

پناهیان با اشاره به فوائد اربعین می افزاید:یکی دیگر از فوائد مهم عزاداری و زیارت حسین(ع) و به‌ویژه زیارت اربعین، اتحاد و  مودّتی است که بین مؤمنین ایجاد می‌شود. ایثارگری و سخاوت از آثار دیگر است.به نظر وی از برکات زیارت حسین(ع) آثار معنوی و رابطۀ خوب با خداست. جامعۀ ما به این آثار معنوی نیاز دارد، اما بالاتر از همۀ این فوائدِ ملموس، یک رازی هست که همان حقیقتِ محوری رابطۀ ما با امام حسین(ع) است.

فضای پیاوردی اربعین یک فضای تربیتی ست تا زیارتی

به نظرحاج حسین یکتا فضای پیاوردی اربعین، یک فضای تربیتی ست تا زیارتی!!یعنی برا ی زیارت می رویم ولی تربیت می شویم !!همانطورکه در8سال دفاع مقدس برای جهاد در راه خدا می رفتیم، اما تربیت می شدیم !آخرشم اگر تربیت کامل بود. شهید می شدیم! درسفراربعین تربیت می شوی، تا سفرت را با معرف بیشترطی کنی !!!قدم زدن خیلی اثر دارد.احساس می کنی یک قدم،یک قدم جلو می رویم،تربیت گام به گام انجام می شود.همانطور که رزمنده ای که زیاد اعتقاد قوی نداشت وقتی وارد میدان جنگ می شد با آن زجه ها، بی خوابی ها، غواصی رفتن ها و... تربیت می شد و به "ریاضت حقه "می رسید. شهادت حاصل تربیتش بود.

پیاده روی اربعین؛مدرسه عشق

یکی از زائرین می گوید: من قبلا بدون پیاده روی هم برای زیارت آمدم اما الان دراین مسیر متوجه میشم اون زیارت کامل نبود.با پیاده روی کامل می شود!!وقتی بدون مقدمات وارد حرم می شوی احساس می کنی آماده نبودی!! وقتی داخل حرم هستی دنبال روضه خوان می گردی تا برات روضه بخوانند،وقتی پیاده مسیر رو آمدی، خودت میشی روضه خوان،آماده هستی برای زیارت،با هرقدم که برمی داری، یک قدم آماده می شوی برای زیارت، مقدمات زیارت، رفتن با پای پیاده است.زائر دیگری معتقد است.پیاده رفتن برای زیارت، بیشتر شبیهه مدرسه است. وی می گوید: من اسم این مدرسه را "مدرسه عشق" می نامم! در اول سفر همه عشق را دارند اما در مسیر و مدرسه عشق یاد می گیری که چطور این عشق را بروز دهی.

نزدیکی قلوب مؤمنین برای دشمن خطرناک است

برخی از پیاده روی این‌گونه تعبیر می‌کنند که مانند بهشت است، هرچه بخواهی به بهترین شکل در اختیار شماست. دشمن از این پیاده روی می‌ترسد، نزدیکی قلوب مؤمنین برای دشمن خطرناک است. کافی است این جمعیت بیست میلیونی مسیرش را به سمت اسرائیل کج کند، نه با سلاح حتی با دست خالی و سنگ، اسرائیل در یک چشم به هم زدن نابود خواهد شد. دشمن از همین می‌ترسد.

بی تردید پیاده روی اربعین نیز از علائم ظهور صغری و بستری برای ایجاد یک جامعه معنوی و مناسب برای ظهور امام عصر (ع) است.

 سفراربعین، پاک‌کنندۀ روح از آلودگی‌هاست

سفرِ کربلا به خصوص اگر با پای پیاده باشد، سفر پاک‌کنندۀ روح از آلودگی‌هاست، باید این سفر را سفرِ پاکی‌ها ببینیم تا بهرۀ بیشتری از آن ببریم. اثر امور معنوی بر روح انسان باید گقت هرچه معرفت و درکِ بیشتری داشته باشیم اثرِ بیشتری بر روح ما خواهند داشت.احساس زیبای دیگری که زائرین کربلا دارند، احساس شرمندگی نسبت به اباعبدالله(ع) است. وقتی می‌بینیم که حسین(ع) برای آمرزش ما چه هزینۀ سنگینی پرداخته است، شرمنده می‌شویم.

اربعین؛ قبله گاه استغفارکنندگان

بدرقه زائران این حماسه بزرگ نیز می‌تواند بر گسترش پیاده روی اربعین تأثیر مثبت بگذارد. بسیار خوب است که هیئات مذهبی و مردم عزیز برای بدرقه زائران کربلا که پیاده در اربعین به این مکان مقدس مشرف می‌شوند، برنامه ریزی کنند. بنابراین مسیر و مقصد عشق کربلاست. حسین (ع) تنها قبله و تکیه گاه مظلومان و محرومان نیست !!بلکه قبله گاه استغفارکنندگان هم می شود.امروز ها مردم فوج فوج درمسیر حرکت حسین(ع) گام برمی دارند و در خلوت خود به آنچه که در مسیر زندگی انجام داده اند می اندیشند. حساب و محاسبه اعمال دارند. پیاده روی  در مسیر کربلا فرصتی می شود تا قبل روز جزا  به محاسبه اعمالت بپردازی و یک فرصت دوباره است که کربلا در مسیرش به تو هدیه می دهد. تا بشویی هر آنچه  که غبار و سیاهی بر دلت نشسته!!زائران اربعین سلام ما را بپذیرید و قدردان لحظه لحظه گام هایتان باشید.

التماس دعا...

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید