Sunday, 18 March 2018
یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

بارش‌های نقطه‌ای در زمان کوتاه اما با شدت بسیار زیاد در گلستان همواره خسارت‌های مالی و جانی به همراه داشته است. با وجود سیل خیز بودن استان، نبود برنامه جامع برای مدیریت این پدیده طبیعی جای تأمل دارد...

به گزارش " مینوخبر " ، بارش‌های نقطه‌ای در زمان کوتاه اما با شدت بسیار زیاد در گلستان همواره خسارت‌های مالی و جانی به همراه داشته است. با وجود سیل خیز بودن استان، نبود برنامه جامع برای مدیریت این پدیده طبیعی جای تأمل دارد. با این‌که هرسال بخشی از اعتبارات ماده 10 و 12 و همچنین بخشی از اعتبارات دستگاه‌ها برای کاهش خسارت‌های سیل هزینه می‌شود اما همچنان صدمات جبران ناپذیری از این بلای طبیعی به گلستان وارد می‌شود. بیستم مرداد سالگرد وقوع سیل مهیب در سال 80 بود که بیش از 400 شهروند گلستانی را به کام مرگ کشاند. آن روز آنقدر باران بارید تا سیل به راه افتاد و خانه‌ها یکی‌یکی ویران شد. از آن سال تاکنون، گلستان همواره در معرض خطر این بلای طبیعی قرار دارد. آمارها نشان می‌دهد در 20 سال اخیر  حدود 120 تا 130 فقره سیل بزرگ و کوچک در این استان رخ داده که خسارت‌های آن بیش از چندصدهزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. روزهای گذشته نیز بارش باران در چند ساعت موجب بروز سیل و آبگرفتگی معابر و منازل مسکونی و از همه ناگوارتر مرگ 4 شهروندگلستانی شد.

خسارت به 250 منزل مسکونی
مدیرکل مدیریت بحران استان گفت: اطلاعیه و اخطاریه جوی طی روزهای قبل از طریق رسانه‌های سراسری و استانی اعلام شد و حتی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز اطلاع رسانی صورت گرفت. اما متأسفانه هنوز بسیاری از شهروندان این هشدارها و اخطارها را جدی نمی‌گیرند.
« صادقعلی مقدم» با اشاره به این‌که هنوز میزان خسارت‌ها به صورت کامل مشخص نشده است، افزود: براساس گزارش‌های میدانی 250 منزل مسکونی در سیل روز جمعه دچار خسارت شد و البته تعداد زیادی از مغازه‌ها نیز دچار آبگرفتگی شدند. با این حال برای اعلام قطعی میزان خسارت‌ها زود است. در این سیلاب به‌دلیل ‌رعایت نشدن نکات ایمنی 3 عضو یک خانواده در مراوه‌تپه و همچنین یک نفر دیگر در آزادشهر براثر آذرخش جان خود را از دست دادند.

از سیل‌های قبلی درس نگرفته ایم
وقوع سیل در استان هرسال به‌ویژه در ماه‌های مرداد و شهریور تکرار می‌شود اما به نظر می‌رسد هنوز نگاه کارشناسی و منطقی به این مسأله وجود ندارد. بسیاری از مدیران ناتوانی خود را در مدیریت سیلاب بر گردن کمبود اعتبار می‌اندازند اما « عباسعلی قزلسفلو»، رئیس پژوهشکده محیط‌های خشک کشور که مجری چند طرح تحقیقاتی در گلستان است، اعتقاد دارد اعتبارات کمی در استان هزینه نشده اما مدیریت نادرست موجب شده که اقدام‌های اجرایی اثرگذاری آنچنان نداشته باشد.

1621
وی با بیان این‌که وقوع سیلاب و مرگ چند شهروند نشان می‌دهد که گلستان هنوز ایمن و آماده در برابر مخاطرات طبیعی از جمله سیل نیست، به خبرنگار همشهری گفت: سیل پدیده‌ای طبیعی است اما ما باید اقداماتی را در دستور کار قرار دهیم که نگذاریم این پدیده طبیعی به بلای انسانی تبدیل شود. با این‌که هرسال سیل و خسارت‌های آن را تجربه می‌کنیم اما عجیب است که درسی از آن نگرفته‌ایم و برنامه‌ای برای آینده نداریم.

نبود طرح جامع مدیریت سیل در استان
رئیس پژوهشکده محیط‌های خشک کشور با بیان این‌که شهرها و روستاها و حتی اراضی کشاورزی و جنگلی این استان در معرض سیلاب قرار دارند، اظهار کرد: برخی از سیلاب‌ها درون شهری هستند و موجب آبگرفتگی معابر، مغازه‌ها و منازل مسکونی می‌شوند. سیلاب‌های برون‌شهری یا رودخانه‌ای هم  تأسیسات، بناها و زیربناها، زمین‌های کشاورزی و غیره را تهدید می‌کند. با این توضیح باید گفت هر 2 مورد در حوضه‌های آبریز استان رخ می‌دهد، اما مسأله مهم، اساسی و البته قابل تامل این است که هنوز برنامه جامع مدیریت سیل در استان وجود ندارد.
قزلسفلو با بیان این‌که بعد از وقوع سیل مخرب سال 80 فرصت مناسبی برای استفاده از اعتبارات این بخش در استان فراهم شد، گفت: به عنوان یک کارشناس معتقدم که بیش از میزان موردنیاز در استان برای سیل هزینه شده است اما آنچه انجام شده، نادرست بوده است.  مسئولان استان هم باید پاسخ بدهند که در تمام این سال‌ها چرا به سراغ کسانی که دانش مدیریت سیل را دارند، نرفته‌اند. مسئولان می‌توانستند با اعتباراتی که هرساله برای این بخش به استان تزریق می‌شود علاوه بر تهیه و اجرای طرح جامع مدیریت سیل، بسته‌های مختلف را به عنوان مکمل در کوتاه‌مدت طراحی کنند.

توزیع اعتبارات براساس خطرپذیری مناطق مختلف
قزلسفلو همچنین از جلساتی که خروجی چندانی ندارد انتقاد کرد و افزود: کارگروه سیل در استان تشکیل شده اما خروجی نداشته است. هرسال شاهد دیواره‌سازی در رودخانه‌ها هستیم که با سیلاب بعدی تخریب می‌شود. در مسأله آموزش هم مدیران ما برای رویارویی با این پدیده آماده نیستند و متأسفانه با تکیه بر برداشت‌های سطحی، خود را صاحب فکر و اندیشه می‌دانند. در حالی که اگر اینگونه بود هرسال شاهد خسارت‌های مالی و جانی نبودیم.
وی به لزوم پهنه‌بندی خطر سیل دراستان اشاره کرد و گفت: یکی از اقداماتی که در برنامه اقدام اضطراری باید مبنای عمل مسئولان قرار بگیرد، تهیه نقشه پهنه‌بندی خطر سیل در استان است و پس از آن باید توزیع اعتبارات را براساس خطر سیل‌خیزی بین شهرستان‌ها توزیع و اقدام‌ها را به‌صورت متوازن اجرایی کرد.
وی داشتن سامانه‌های جمع‌آوری، هدایت و دفع سیلاب در شهرها را از ملزومات این طرح برشمرد و بیان کرد: مدیریت شهری در بسیاری از مناطق دیگر به شیوه گذشته عمل نمی‌کند و از تکنولوژی‌های روز بهره می‌برد. در بسیاری از مناطق آب موردنیاز برای آبیاری فضای‌سبز شهری از طریق سیلاب‌ها تأمین می‌شود. با این حال بازهم باید تأکید کنم تا زمانی که طرح جامع مدیریت سیل با نگاه واقعی و برمبنای کارشناسی در استان تهیه و اجرا نشود، نه تنها از حجم خسارت‌ها کاسته نخواهد شد بلکه هرسال ضررهای جانی و مالی فراوانی به شهروندان و دولت وارد خواهد شد. / همشهری

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید