Friday, 23 March 2018
جمعه, ۰۳ فروردین ۱۳۹۷

یک کارشناس دینی گفت: امام کاظم(ع) همچون پدر خود دارای صلابت بود و علی‌رغم اینکه بیشتر عمر خود را در زندان گذراند اما به خاطر گره گشایی از حاجت مسلمانان به باب الحوائج مشهور گشت.

به گزارش مینوخبر، حجت الاسلام مجتبی صالحی در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی آناج در خصوص شهرت برخی از ائمه به باب الحوایج بودن، اظهار داشت: تمام امامان معصوم(ع) به دلیل جایگاهی که نزد خداوند دارند می توانند واسطه‌ی فیض و اجابت خواسته های مسلمانان و حتی غیر مسلمانان باشند.

وی افزود: به اقتضای زمان و به دلیل ایجاد موقعیت های خاص هر کدام از امامان ما رفتاری خاص از خود نشان می دادند که غالب بر دیگر ویژگی ها و فضایل ایشان می شد.

این کارشناس دینی خاطرنشان کرد: امام کاظم(ع) نیز به دلیل اینکه به کرات در معرض خواسته های مردم و دعا برا اجابت حاجاتشان قرار می گرفت، بین مردم به باب الحوائج مشهور گشت که البته به دلیل کظم غیظ بی مثال ایشان نیز بین عرب به لقب کاظم شناخته شدند.

وی یادآور شد: جالب‌ترین نکته این است که معمولا از بین امامان و اولاد ایشان، آنان که به باب الحوایج مشهور شدند، خود دست بسته و به نوعی در بند بودند.

این مدرس دانشگاه توضیح داد: برای مثال علی اصغر(ع) کودکی در قنداق است که روز عاشورا به عنوان نماد بارز مظلومیت، بدون اینکه قدرت دفاع از خود داشته باشد کشته شد اما همین کودک قنداقه چنان مقامی نزد خدا دارد که می تواند واسطه فیض باشد.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد امام کاظم(ع) نیز از چنین شرایطی برخوردار بود و علی‌رغم اینکه خود بخش اعظمی از زندگی خود را در زندان انسان های دون صفت گذراند و همواره زنجیر بر دست و پا و گردن مبارکشان می انداختند اما از حاجات مسلمانان بسیاری، گره گشایی می کردند.

صالحی با اشاره به اینکه عده‌ای بعضی از امامان را مظلوم یا منفعل قلمداد می کنند، متذکر شد: امام کاظم(ع) مثل پدر بزرگوار خود امیرمومنان(ع) دارای صلابت و اقتدار بسیاری بودند هرچند که همچون دیگر معصومین به دلیل وجود خفگان بسیار قدرت برقراری حکومت نداشتند.

وی در پایان عنوان کرد: اینکه امام هفتم ما بخش اعظم زندگی خود را در زندان سپری کرده است شاهدی است بر این مدعا که حکومت غاصب وقت از فعالیت‌های دینی ایشان بسیار هراسان بود.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید