Tuesday, 23 July 2019
سه شنبه, ۰۱ مرداد ۱۳۹۸
شناسه خبر: 14928

اتفاقی که در بلم جرک با تکیه بر خلاقیت بانوان این روستا رخ داده است، می تواند می تواند مانند یک الگو برای بسیاری از روستاهای کشور استفاده شود.

به گزارش مینوخبر، پارچه های کوچک و منسوجات شرق استان در کنار بافته ها و ساخته های نمدی زیبای این منطقه، بعد از سال ها فراموشی، در حالی یک بار دیگر احیا و روانه بازار شد که همزمان رقبای سرسخت دیگری که همین گام ها را برای احیای صنایع دستی در روستاها و مناطق مختلف کشور بر می داشتند نیز محصولات خود را به همان جامعه هدف معرفی می کردند و به فروش می رسانند.
در این میان، اما برای این هنرمندان سنتی که توسعه صنایع دستی را به عنوان ابزاری برای توسعه پایدار روستایی و افزایش سطح معیشت خانوارهای روستایی لحاظ می کردند، رقبای دیگری هم ظهور کردند. رقبایی که علاوه بر تکنیک های اجرایی بسیار قوی، به دانش آکادمیک نیز مسلح بودند، یعنی فارغ التحصیلان صنایع دستی. حالا برد در این بازار پر از رقیب با چه کسی است؟ با آنان که دانش بومی را احیا کرده اند؟ یا آنان که در کلاس های درس و کارگاه های دانشگاهی این هنر_ صنعت ها را یاد می گیرند؟
همین سوال هم در بسیاری از محافل کارشناسی برای ایجاد اشتغال روستایی مطرح می شد و مبحث «ضرورت به‌روزرسانی تولیدات صنایع دستی روستایی» در کشور را یادآوری می کرد و جلسه های متعدد بحث و گفتمان پیرامون آن را شکل می‌داد. این سوال، امروز به پاسخی در یکی از روستاهای گلستان رسید و رئیس شورای روستایی «بلم جرک» اعلام کرد که با خلاقیت بانوان این روستا، رنگ های منسوجات سنتی آن، در گستره وسیع تری تولید می شود.

رنگ های جدید در بافته های شرق استان
«زینب کوهی» توضیح می دهد: رنگ غالب پارچه های بافته شده ما، زرشکی بوده است. منسوجات بافتنی روستایی معمولاً با رنگ های یکسانی بافته می شوند و دارای تنوع نیستند. حفظ این رنگ ها برای حفظ هویت لازم است. اگر چه می توان این موضوع را در شیوه های بافت استفاده کرد و نیازی نیست الزاماً موتیف ها و رنگ ها را ثابت نگه داشت.
کوهی ادامه می دهد: تنوع و کثرت رنگ، این بافته ها را کاربردی تر می کند و می توان آنها را بیشتر مورد استفاده قرار داد. نخستین بار که خودم رنگ سبز را به جای تم زرشکی استفاده کردم، فکر نمی کردم که اینقدر حتی به دل خودم بنشیند.
این بانوی روستایی که خودش نخستین گام را برای اجرای این خلاقیت برداشته بود، می گوید: البته برای رسیدن به مرحله‌ای که پارچه های روستایی، حقیقتاً به منسوجاتی تبدیل شوند که مانند بسیاری از منسوجات دیگر برای پوشش و کاربردهای دیگر به شکل فراگیری، مورد استفاده قرار بگیرند، کارهای دیگری مانند افزایش عرض پارچه ها، قابل دسترسی بودن، بازاریابی گسترده تر و افزایش کیفیت مواد اولیه هم لازم است.

محصولات روستایی به روز رسانی نشده اند
یک کارشناس ارشد صنایع دستی در گفت و گو با همشهری بر لزوم افزایش ویژگی های کاربردی این منسوجات تاکید می‌کند. «سارا جهانگیری» می گوید: یکی از ارزشمندترین ویژگی‌هایی که بافته های بلم جرک دارند، این است که دراین روستا، صنایع تبدیلی کار خودش را تا مرحله تولید راه اندازی کرده است. اما در بخش بعد نیاز به کار زیادی دارد.
جهانگیری ادامه می دهد: مشکلی که توضیح می دهم فقط مربوط به این استان نیست. اما در گلستان هم نمود دارد. دستگاه های بافندگی سنتی ما می توانند هر متر پارچه را تولید کنند، اما عرض این پارچه ها به میزانی است که نمی‌تواند به عموم کاربردها برسد. پارچه های ۴۰ یا ۵۰ سانتی متری حاصل از این بافت ها، قابلیت استفاده کمی دارند. بنابراین یکی از اصلی ترین تمهیدات باید افزایش عرض پارچه ها باشد.
وی می افزاید: از طرف دیگر، کیفیت مواد اولیه مطرح است. یعنی نخی که مورد استفاده قرار می گیرد. یک روستایی که از مرحله پرورش کرم، تولید ابریشم، ریسندگی، بافندگی و رنگ آمیزی را خودش انجام می دهد، باید تسهیلات و امکاناتی در اختیار داشته باشد که بتواند با بهترین کیفیت این کارها را به انجام برساند.

بلم جرک می تواند برند شود
جهانگیری در پایان می گوید: بلم جرک این قابلیت را دارد که از بافته هایش یک برند محلی بسازد. اما قرار نیست این کار را به سختی انجام دهد. من فکر می کنم نقش دولت در این مرحله پررنگ می شود. این روستا می داند قرار است چه مسیری را طی کند. اما کمی باید روی کیفیت کار کند. پس در بدو کار، باید بتواند از یک توان کارشناسی برای مشاوره، تسهیلات برای به روز رسانی امکانات و بعد بازار فروش نسبتاً مطمئن برخوردار باشد. همه اینها را دولت می تواند در اختیارش قرار دهد. اتفاقی که در بلم جرک با تکیه بر خلاقیت بانوان این روستا رخ داده است، حقیقتاً می تواند مانند یک الگو برای بسیاری از روستاهای کشور استفاده شود. 

گزارش: مینا رضایی

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید