Tuesday, 23 July 2019
سه شنبه, ۰۱ مرداد ۱۳۹۸
شناسه خبر: 14000

استان   گلستان واقع در شمال ایران و دارای منطقه های بسیار زیبا و با جاذبه های گردشگری و صنایع دستی عالی است که با  رونمایی از زیبایی های خود در بخش هایی همچون گردشگری و صنایع دستی قدمی بزرگ برمی دارد.

به گزارش " مینوخبر " ، یکی  از شهرهای استان گلستان مینودشت است. با جاذبه ای بالا در بخش صنایع دستی و گردشگری  بسیار ارزنده که معرف تاریخ و فرهنگ مردم خود می باشد.

کیف قدیمی پارچه ای که روی آن سوزن دوزی شده با نخ ابریشم، به عنوان یکی از هنرهای  دستی شهرستان مینودشت، با ظرافت و هنر دستان هنرمند زن قزلباش و پشتکار مداوم آنان خلق می شده است.

قدمت این هنر و رواج آن در تمامی مناطق مینودشت به حدی است که از آن به منزله هویت، موجودیت و شناسنامه فرهنگی   این قوم یاد می شود.

این کیف پنج ضلعی با رنگ هایی همچون قرمز، آبی ، سبز، سفید،  صورتی، کرم و قهوه ایی با اشکالی هندسی بسیا زیبا خود نمایی می کند.

این اثر باشکوه به هنرمندی مرحوم حاجیه «شرف نساء گرایلو» می باشد؛ به گفته دختر مرحومه ، خانم «فضه گرایلو» این   کیف هدیه عروسی مادر به پدرش بوده است.

این کیف چنان تار و پود نخ های ابریشم را در خود تنیده که هر بیننده در طول نگاهش به این اثر زیبا، ذهنش کاملا با گره های     نقش ؛ گره می خورد و جغرافیای فرهنگی ایرانی را سیر می کند و لحظه های گذرانی بیننده را به ژرفای عمیق فرهنگ گذشته می برد، در مجموع این کیف ها ناچیزند. اگر بتوان بخش هایی از اثر که از نظر بصری حضور موثر دارد درک کرد، باید گفت تلفیق بسیار جذاب و خوش ساختی است. زیرا حس زیبای ناشی از ساخت این اثر زیبا از فرهنگ گذشته و آنچه فضای کلی ذهن بیننده را اشباع  می‌کند، همان فرهنگ ازدواج ایرانی است.

در مینودشت رسم بر این بود که خانواده عروس و داماد در حد توان خود برای عروس و داماد هدایایی تهیه کنند و در مراسم، سله بندان یا صله بندان به همراه بقچه که درونش خلعت زیبای داماد و عروس سایر ملزومات قرار داشت به خانه داماد و عروس می رفتند و هدیه می دادند و عروس و داماد با پوشیدن هدایا در روز بعد که مراسم عروسی بود خود نمایی می کردند.

رونمایی از این کیف که به دست عروس خانم ها دوخته می شده است و در جیب پیراهن داماد قرار می گرفت در روز مراسم  عروسی بسیار شاخص و با ارزش  بود.

باید گفت این کیف از ظرافت دوخت و تنوع رنگ است که بیانگر ذوق، سلیقه، سنت و هنر منطقه است و همانند دیگر هنرهای   قزلباش رواج دیرینه در این منطقه داشته است. 

سوزن دوزی این کیف بازتاب خلاقیت  ذهنی و توان جسمی زنان قزلباش است و قدمتی به بلندی تاریخ استراباد دارد از این رو به آن کیف سنتی قزلباش هم می گویند.

باید گفت: سوزن دوزی ابریشمی این کیف محصول کار و تلاش سخت زنانه و بازتاب خاطرات شیرین آنان در طول تاریخ برشمرد که خود آمیزه ای ذهنی از آهنگ حرکت دست های زن قزلباش است که منجر به پدید آمدن آثاری جاندار و جاودانه از  گره های سرد و بی روح می شود. 

گفتنی است این کیف که در سراسر مراسم های عروسی قزلباش استفاده می شده تنها یک کیف پول نبوده است، بلکه معرف فرهنگی یکی از اصیل ترین اقوام ایرانی محسوب می شود. 

minookhabar18 2

minookhabar18 2

minookhabar18 2

minookhabar18 2

گردآورنده : سمیه قزلسفلی

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید