Thursday, 22 February 2018
پنجشنبه, ۰۳ اسفند ۱۳۹۶

افرادی که پرونده‌هایشان به شعبه قاضی «عموزاد خلیلی» ارجاع می‌شود، اغلب به‌جای اینکه روانه زندان شوند، سر از گل‌فروشی و کتاب‌فروشی درآورده و یا مشغول به درختکاری می‌شوند.

به گزارش " مینوخبر " به نقل از ایسنا؛ «محمدرضا عموزاد خلیلی» قاضی جوانی است که رویکرد قانون‌گذار در استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس را در صدور آرای خود در پیش‌گرفته و با صدور احکامی، افراد را راهی گل‌فروشی و کتاب‌فروشی می‌کند.

او در شهری کوچک قدم درراه بزرگی گذاشته و امیدوار است روزی دیگر همکارانش نیز بیش‌ازپیش به این رویکرد توجه کنند.

معتقد است چرا شخصی که مرتکب بی‌احتیاطی در رانندگی شده و ازنظر مالی نیز مشکل دارد و شاید تنها راه چاره برای رفع مشکل ارتزاق خود و خانواده‌اش رانندگی است را روانه زندان کنیم؛ که این امر هزینه‌های مادی و معنوی از جهات مختلف داشته باشد.

می‌گوید با اجرای این‌گونه احکام هم به فرد از جهت حفظ حیثیت فردی و اجتماعی کمک شده و هم سیستم قضایی ما با جمعیت کیفری کمتری مواجه می‌شود. همچنین استقبال از این احکام و میزان تأثیرگذاری آن‌ها را از دیگر دلایل صدور مجازات‌های جایگزین حبس می‌داند.

اینکه چرا رویکرد صدور مجازات‌های جایگزین حبس را در پیش‌گرفته، سؤال آغازین ما از قاضی عموزاد خلیلی است که وی در پاسخ گفت: قانون‌گذار در قانون جدید مجازات اسلامی مصوب 92 به حبس زدایی تغییر نگرش داده است و مجازات‌های جایگزین حبس را موردتوجه قرار می‌دهد.

amozad57628097

این قاضی دادگستری استقبال مردم از آرا و احکام جایگزین حبس را مورداشاره قرارداد و گفت: مراجعین به دادگستری وقتی با چنین احکامی مواجه می‌شوند، خوشحال شده و بدون اینکه نسبت به این آرا اعتراضی داشته باشند، درصدد اجرای هر چه سریع‌تر آن برمی‌آیند.

وی در ادامه به‌حکمی که برای یک پزشک صادر کرده بود، اشاره و اظهار کرد: در پرونده‌ای اتهام یک پزشک بی‌احتیاطی در رانندگی بود که درنهایت حکمی که صادر کردم ویزیت رایگان 100 بیمار یتیم و بد سرپرست بود. علی‌رغم هزینه‌ای که این رأی ازنظر مالی برای پزشک مذکور داشت، ولی شاهد استقبال وی از این موضوع بودم. این حکم زیر نظر اداره بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان به مرحله اجرا درآمد.

این قاضی دادگستری بیان کرد: با توجه به وجهه فردی و اجتماعی یک پزشک، اگر وی محکوم‌به زندان می‌شد شاید دیگر نمی‌توانست آن‌طور که بایدوشاید به ادامه فعالیت در عرصه پزشکی بپردازد، اما وقتی وی را به ویزیت رایگان 100 بیمار یتیم و بد سرپرست محکوم کردیم، هم جایگاه اجتماعی او حفظ شد و هم اینکه با رضایت کامل اقدام به اجرای حکم صادره کرد و از سوی دیگر برای بیماران مراجعه‌کننده به وی نیز عوایدی داشت.

وی با ذکر نمونه دیگری از مجازات‌های جایگزین حبس، به‌حکمی در راستای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: پرونده‌ای مربوط به‌تصادف درنتیجه بی‌احتیاطی یک راننده داشتیم که راننده را به خرید پوشاک، کتاب داستان و اسباب‌بازی به میزان 10 میلیون ریال برای کودکان یتیم زلزله‌ اخیر کرمانشاه محکوم کردم.

عموزاد خلیلی بابیان اینکه در رابطه با خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه، حکم دیگری نیز صادر کرده است، موضوع را چنین تشریح کرد:‌ به دلیل بی‌احتیاطی فردی در رانندگی تصادفی اتفاق افتاد که راننده بر اساس رأی صادره باید پوشاک و لوازم گرمایشی نظیر پتو خریداری کرده و برای هم‌وطنان زلزله‌زده کرمانشاه ارسال می‌کرد.

وی در مورد نحوه اجرای این حکم گفت: حکم صادره زیر نظر سازمان بهزیستی و جمعیت هلال‌احمر روند اجرا را طی کرد.

این قاضی دادگستری بابیان اینکه در موارد ارتکاب بزه بی‌احتیاطی در رانندگی که منجر به ایراد صدمه بدنی غیرعمدی شده بود، سعی کردم از آرای جایگزین حبس استفاده کنم، اظهار کرد: در بزه‌هایی مانند حفر چاه غیرمجاز، قطع درختان و تهدید بهداشت عمومی نیز سعی‌ام بر این بود که ازاین‌گونه احکام استفاده شود.

در ادامه عموزاد خلیلی به پرونده‌ دیگری اشاره کرد و ادامه داد: در پرونده‌ای فردی بدون گواهینامه با خودرویی فاقد بیمه‌نامه تصادف می‌کند. با توجه به پرداخت دیه از سوی مجرم، اگر وی را محکوم‌به حبس یا جزای نقدی می‌کردم، مطمئناً بار بیشتری بر دوش این فرد قرار می‌گرفت. راننده جوان فاقد سابقه کیفری بود و ازلحاظ مالی نیز جزو اقشار ضعیف جامعه محسوب می‌شد که از پس پرداخت دیه برنمی‌آمد و زندانی شدن وی نیز موجب بروز مشکلاتی برای خود و خانواده‌اش می‌شد.

وی گفت: بر اساس رأی صادره، شخص از حیث جنبه خصوصی جرم به پرداخت دیه و از حیث جنبه عمومی جرم به انجام خدمات عمومی رایگان درزمینهٔ امور فرهنگی محکوم شد. با این توضیح که وی می‌بایست 300 ساعت در ایام محرم و صفر با حضور در مسجد جامع شهر به خدمت‌رسانی به نمازگزاران و عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بپردازد که این حکم با نظارت هیئت‌امنای مسجد و اجرای احکام دادگستری انجام شد.

عموزاد خلیلی افزود: اجرای این حکم ازنظر معنوی تأثیر بیشتری بر روی متخلف و یا مجرم دارد.

این قاضی دادگستری گفت: در راستای پاسداشت خانواده‌ شهدای مدافع حرم نیز احکام جایگزین حبس صادر کرده است. به‌عنوان نمونه در پرونده‌ای بازهم در بزه بی‌احتیاطی در امر رانندگی که منجر به ایراد صدمه بدنی غیرعمدی شده بود، راننده را از حیث جنبه خصوصی جرم به پرداخت دیه و از حیث جنبه عمومی آن و تعیین مجازات جایگزین حبس به انجام خدمات عمومی رایگان درزمینهٔ امور آموزشی و فرهنگی محکوم کردم. بدین شرح که متهم باید 50 جلد از کتاب «آفتاب در حجاب» که بیانگر قصه غریبی عقیله بنی‌هاشم و شأن حقیقی یک زن است را خریداری و آن‌ها را به همسران شهدای مدافع حرم استان گلستان تقدیم کند تا از این طریق جایگاه ارزشمند خانواده شهدای حرم فراموش نشود و هم اینکه متهم به‌جای گذراندن مدتی از عمر خود در حبس، در اجتماع مانده و اقدام اصلاحی انجام دهد. حکم مذکور با نظارت بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گلستان به مرحله اجرا درآمد.

عموزاد خلیلی در ادامه به‌حکم دیگری اشاره کرد و افزود: در پرونده دیگری در رابطه با بزه بی‌احتیاطی در امر رانندگی که منجر به صدمه بدنی غیرعمدی شده بود، متهم علاوه بر پرداخت دیه نقدی، از حیث جنبه عمومی به‌جای مجازات حبس به انجام خدمات عمومی رایگان فرهنگی محکوم شد. در رأی صادره آورده شد که متهم باید تابلو روزشمار مرگ رژیم کودک کش و جعلی صهیونیستی را دریکی از میادین شهرستان نصب کند و این حکم با نظارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شهرداری شهرستان اجرایی شد.

به گفته این قاضی دادگستری در نمونه دیگری در رابطه با بزه بی‌احتیاطی در امر رانندگی منجر به صدمه بدنی غیرعمدی، متهم علاوه بر پرداخت دیه تعیین‌شده، در راستای تعیین مجازات جایگزین حبس، به انجام خدمات عمومی رایگان آموزشی و فرهنگی با طراحی و اجرای «دیوار مهربانی کتاب» دریکی از خیابان‌های اصلی شهر محکوم شد و رأی با نظارت اجرای احکام کیفری و شهرداری به مرحله اجرا درآمد.

قاضی عموزاد خلیلی خاطرنشان کرد: در پرونده دیگری درباره بزه بی‌احتیاطی در امر رانندگی و ایراد صدمه بدنی غیرعمدی، شخص از حیث جنبه خصوصی جرم به پرداخت مبلغ تعیین‌شده دیه محکوم شد و از حیث جنبه عمومی جرم به‌جای یک ماه حبس تعزیری، به انجام خدمات عمومی رایگان درزمینهٔ امور فرهنگی محکوم شد. در رأی صادره عنوان شد که این اقدام فرهنگی از طریق عیادت و ملاقات از جانبازان هشت سال دفاع مقدس مستقر در آسایشگاه جانبازان و معلولین قائم‌شهر و ساری باشد که رأی صادره با نظارت اجرای احکام کیفری و بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ساری اجرایی شد.

وی در ادامه به صدور حکمی مبنی بر خرید پوشاک برای دانش‌آموزان بی‌سرپرست و بد سرپرست به میزان 10 میلیون ریال اشاره کرد و افزود: بزه ارتکابی بی‌احتیاطی در امر رانندگی منجر به ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بود. متهم از حیث جنبه خصوصی جرم به پرداخت دیه تعیین‌شده ملزم شد و از حیث جنبه عمومی جرم به‌جای تحمل یک ماه حبس از مجازات جایگزین حبس بهره برد. این حکم نیز با نظارت اداره آموزش‌وپرورش و اجرای احکام کیفری به مرحله اجرا درخواهد آمد.

عموزاد خلیلی در رابطه با بزه‌های دیگری که برای آن‌ها از مجازات حبس جایگزین استفاده کرده، اظهار کرد: با توجه به اینکه منطقه گلستان ازنظر طبیعی جنگلی است، پرونده‌ای دایر بر مشارکت دو فرد در قطع تعدادی اصله نهال از گونه‌های مختلف با شکایت اداره منابع طبیعی شهرستان گالیکش تشکیل شد. این دو نفر به‌طور مشترک به پرداخت جزای نقدی و هر یک به گذراندن حبس تعزیری محکوم می‌شدند که در راستای استفاده از مجازات جایگزین حبس و با توجه به فقدان سابقه کیفری متهمان و همچنین به لحاظ اینکه این افراد از طبقات ضعیف جامعه بودند، هر یک را به کاشت چند اصله نهال - بلوط یا ممرز - با عمر سه سال در زمستان و در اراضی ملی و جنگلی محکوم کردم، البته این افراد باید به مدت یک سال از نهال‌های کاشته شده نگهداری کنند که این حکم با نظارت اجرای احکام کیفری و تحت نظر اداره منابع طبیعی شهرستان اجرایی شد.

این قاضی دادگستری به اتهام فردی دایر به تهدید علیه بهداشت عمومی اشاره کرد و افزود: در این پرونده متهم به سه ماه حبس تعزیری محکوم می‌شد که با توجه به میان‌سالی متهم، نداشتن سابقه کیفری مؤثر و ابراز ندامت، وی را به انجام خدمات عمومی رایگان درزمینهٔ امور آموزشی و فرهنگی با برگزاری یک نوبت زیارت عاشورا به همراه مداحی، سخنرانی و پذیرایی در اداره آموزش‌وپرورش شهرستان گالیکش محکوم کردم. این حکم نیز با نظارت اداره آموزش‌وپرورش و اجرای احکام کیفری اجرایی شد.

قاضی عموزاد خلیلی که احکام بسیاری در راستای بهره از مجازات‌های جایگزین حبس صادر کرده است، در ادامه پرونده دیگری را مورداشاره قرارداد و چنین بیان کرد: با شکایت اداره امور منابع آب گنبد، مینودشت و گالیکش پرونده‌ای برای فردی به اتهام بهره‌برداری غیرمجاز از منابع آب رودخانه تشکیل‌شده بود. به استناد بند هـ از ماده 45 قانون توزیع عادلانه آب متهم به 45 روز حبس تعزیری محکوم‌شده بود که در راستای بهره از قانون مجازات جایگزین حبس، شخص را به برگزاری یک نوبت مراسم زیارت عاشورا دریکی از مدارس راهنمایی شهرستان همراه با مداحی، سخنرانی و پذیرایی محکوم کردم. حکم صادره با نظارت اداره آموزش‌وپرورش به مرحله اجرا درآمد.

این قاضی دادگستری خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت زندان‌ها و افزایش جمعیت کیفری، استفاده ازاین‌گونه مجازات‌های جایگزین قطعاً رویکرد مثبتی خواهد داشت و به‌مرورزمان شاهد نتایج مثبت آن‌ها در جامعه خواهیم بود.

عموزاد خلیلی با اشاره به بازخوردهای مثبت استفاده از آرای جایگزین حبس، گفت: اولین کسی که از این کار لذت می‌برد خودم هستم؛ چراکه با دیدن نتایج آن احساس رضایت دارم. البته واکنش‌های مردم نیز در این احساس رضایت بی‌تأثیر نیست و در این راستا شاهد عکس‌العمل‌های مثبتی بوده‌ام.

این قاضی دادگستری در مورد واکنش همکارانش نسبت به صدور آرای جایگزین حبس، اظهار کرد: وقتی موضوع پرونده پزشک در جامعه منعکس شد، اکثر همکاران آمدند و تبریک گفتند.

وی از دیگر قضات و همکارانش نیز خواست که به این موضوع توجه کرده و از صدور چنین احکامی استقبال کنند. البته یادآور شد که قضات صادرکننده مجازات‌های جایگزین حبس نیاز به حمایت بیشتری دارند و افزود: نقش رسانه‌ها در گسترش چنین رویکردی بی‌تأثیر نیست.

قاضی عموزاد خلیلی در پایان این گفت‌وگو پیشنهاد داد که جشنواره آرایی با رویکرد استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس برگزار شود، چراکه قطعاً حمایت‌های این‌چنینی نه‌تنها موجب تشویق قضات، بلکه موجب کاهش جمعیت کیفری که دستگاه قضایی سال‌هاست که با آن مواجه است، می‌شود.

انتهای پیام/

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید